Fildişi Sahili Hakkında

Fildişi Sahili Hakkında

Coğrafi özellikleri ve sahip olduğu yer altı kaynaklarının avantajları ile kendisini iyi bir konuma getirmeyi başarmış ülke, sanayi konusunda Afrika ülkelerinden ileri bir konumdadır.  Ülke de madencilik, ormancılık ve tarım ülke ekonomisinin temelini oluşturur. Fildişi Sahili'nin güneyinde bulunan sık ormanlar kereste ticareti için kullanılırken, bu sebepten dolayı ülke ormanları zamanla azalmıştır. Ayrıca yine orman ürünlerinin işlendiği kağıt fabrikaları da sanayi kolu hakkında fikir verir. Sanayi kolunu temsil eden diğer fabrikalar ise, demir çelik, çimento, lastik, dokuma, montaj ve şeker fabrikalarıdır.

Ayrıca Fildişi Sahili, kakao üretimi konusunda dünya lideridir. Kakao ve sabun üretimi için kullanılan bitkisel yağlar yine Fildişi Sahili üretimidir.

Ülke Turizm konusunda son yıllarda ciddi bir şekilde yol alırken milli parklar turistler tarafından yoğun ilgi görür. Ülkede azalma gösterse de sık ormanlar yaban hayvanları için barınma ortamı sağlamaktadır.

Fildişi Sahili'ne adını veren Fil sürüleri ise, Fildişi için yapılan avlanma dolayısıyla sayıları azalmıştır. Buna rağmen Fildişi Sahili milli parklarında filler görülebilmektedir. Milli parklar ülke turizmini ve ekonomisini geliştirmektedir. Ekonomi her geçen gün büyüme gösterirken, eski Başkent Abidjan Afrika'nın en kalabalık şehridir. Finans, kent hayatı ve kültürel hayata dair en fazla yoğunluk bu şehirde olurken, Müzelerinde gezme ve caddelerinde alışveriş yapılabilecek çok sayıda dükkan bulunmaktadır. Afrika kıtasının en hareketli gece hayatı ise yine bu şehirdedir. Fildişi Sahili Ekonomisi için önemli olan ihraç ürünleri Abidjan'da bulunan limandan taşınırken, Abidjan limanı, Fildişi Sahili'nin dışa açılan en önemli kapısıdır. Ülkenin birçok ekonomik faaliyeti bu şehirde ve bu limanda gerçekleşir. Ülkenin dikkat çekici bir diğer yönü ise, dünyada denizden ısı farkıyla çalışarak elektrik üreten tek hidroelektrik santraline sahip olmasıdır. Fildişi Sahili'nin başkenti Yamoussoukro ise ülke bürokrasinin görülebileceği bir kenttir. Dünyanın en büyük bazilikası başkent Yamoussoukro'da görülebilirken Fildişi Sahili dini olarak ise Hristiyanlar ve Müslümanların çoğunluğundadır ayrıca yine çeşitli yerel dinler mevcuttur.

Fildişi Sahili ve Türkiye arasında bulunan ilişki son yıllarda önemli oranda gelişme göstermekte olup 2005 yılında çok sayıda ticari, ekonomik ve teknik işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. Hatta bu anlaşmalar ile Türkiye'nin Afrika kıtasındaki ticari hacmi en yüksek seviyelere ulaşırken, Fildişi Sahili'nin en büyük şehri olan Abidjan'da 3 kez Türk ürünleri sergisi açılmıştır.

Fildişi Sahili Ekonomisi

Fildişi Sahili ekonomisi temel olarak tarıma dayalı bir ekonomi biçimidir. Kakao, kauçuk, kahve, pamuk, kereste ve tropik meyveler başlıca tarım ürünlerini oluştururken, dünya kakao üretiminin %40'ından fazlası Fildişi Sahili tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca zengin yer altı rezervleri ve yabancı yatırımcılar ülke ekonomisinde önemli rol oynamaktadır. Petrol, doğaz gaz, elmas ve altın Fildişi Sahili yer altı kaynakları arasında başı çekmektedir. Ayrıca elmas rezervleri BM ambargosu altında bulunup, ihraç edilemeyen ürünler arasındadır. Fildişi Sahili ve Türkiye arasında bulunan ekonomik ilişki ise ciddi seviyelerde olup, Türkiye'nin Afrika kıtasında bulunan en büyük ekonomik partneri Fildişi Sahili'dir. Fildişi Sahili Ankara Büyükelçiliği bulunurken, iki ülke arasında dostluk, siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sunmaktadır.

Fildişi Sahili Vize

Türkiye'nin Afrika kıtasında ekonomik ilişkilerinin en yoğun olduğu ülke Fildişi Sahilidir. İki ülke arasında çok sayıda ticari anlaşma imzalanmış olup 2005 yılından bu yana ticari hacim önemli oranda yükselme göstermiştir. İki ülke arasında bulunan diplomasi her geçen gün gelişirken, vize uygulamasına dair herhangi bir esneklik bulunmamaktadır. Türkiye'den Fildişi Sahili'ne gidecek olan Türkiye vatandaşlarının Fildişi Sahili vizesi alması zorunludur. Fildişi Sahili Büyükelçiliği Ankara ve Fildişi Sahili Fahri Konsoloslukları ve Fildişi Sahili Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği vize merkezlerine Fildişi Sahili vize başvuru işlemlerinde bulunulabilir.